11
апрель
2017
Роза Мусаева
«Бисермен кестелеу және тоқу» үйірме курсына бойынша 4-сыныпқа арналған тақырыптық күнтізбелік жоспары. Барлығы-34 сағат, аптасына-1 сағат
р/с
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
Мерзімі
І тоқсан (9-сағат)
1 Бисердің шығу тарихымен таныстыру 1
2 Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен танысу. 1
Моншақпен кестелеп тігу тігіс түрлері
3 Жалғыз моншақты бекіту 1
4 «Ине алга» тігісі 1
5 Сырыа тігу тігісі 1
6 Өсімдік сабағы тәрізді тігіс 1
7 Екі жақты ине «алға» тігісі 1
8 Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс 1
9 «Монстрь» тігісі 1
ІІ тоқсан (7-сағат)
Ірі моншақтант гүл тоқу
10 Гүлдің тоқылу жолын түсіндіру. 1
11 Гүлдің үлгісін сызу 1
12 Гүлдің күлтесін тоқу 1
13 Гүлдің сабағы мен жапырақтарын тоқу 1
Ірі моншақтан себет тоқу
14 Себеттің тоқылу жолын түсіндіру, қажетті материалдарды байындау. 1
15 Себеттің үлгісін сызып алу. 1
16 Себеттің түбін тоқу. 1
17 Себеттің жиектері мен тұтқасын тоқу. 1
ІІІ тоқсан (10-сағат)
Ірі моншақтан қобдиша жасау
18 Қобдишаның жасалу жолын түсіндіру және моншақпен леска дайындау. 1
19 Қобдишаның үлгісін сызу. 1
20 Қобдишанаң түбін тоқу 1
21 Қобдишанаң жиектерін тоқу 1
22 Қобдишанаң қақпағын тоқып безендіру 1
Майда моншақтан «Галустук» алқасын тоқу
23 Алқаның тоқылу жолдарын түсіндіру. 1
24 Алқаның сызба нұсқасын сызу 1
25 Алқаның ортанғы түйінін тоқу 1
26 Алқаның астынғы бөлігін тоқу 1
27 Алқаның бауын тоқып, ілгек жасау 1
IV тоқсан (8-сағат)
Ірі моншақтан кәмпитсалғыш жасау
28 Кәмпир салғыш жасаужолын тусіндіру. 1
29 Кәмпит салғыштың үлгісін сызу. 1
30 Кәмпит салғыштың түбін тоқу. 1
31 Кәмпит салғыштың жиегін тоқу 1
32 Кәмпит салғыштың жиегін иректеп тоқу. 1
33 Сабақты қортындылау (Тест алу) 1
34 Көрме ұйымдастыру. 1
Барлығы 34 сағат
«Сәндік қолданбалы өнері» үйірме курсы бойынша 4-сыныпқа арналған тақырыптық күнтізбелік жоспары. Барлығы-34 сағат, аптасына-1 сағат
р/с Сабақтың тақырыбы Сағат саны
Мерзімі
І тоқсан (9-сағат)
І тарау. Кіріспе сабақ (2 сағат)
1 Бисердің шығу тарихымен таныстыру 1
2 Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен танысу. 1
ІІ тарау. Моншақпен кестелеп тігу тігіс түрлері
3 Жалғыз моншақты бекіту 1
4 «Ине алга» тігісі 1
5 Сырыа тігу тігісі 1
6 Өсімдік сабағы тәрізді тігіс 1
7 Екі жақты ине «алға» тігісі 1
8 Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс 1
9 «Монстрь» тігісі 1
ІІ тоқсан (7-сағат)
ІІІ тарау:Ірі моншақтант гүл тоқу (18 сағат)
10 Гүлдің тоқылу жолын түсіндіру. 1
11 Гүлдің үлгісін сызу 1
12 Гүлдің күлтесін тоқу 1
13 Гүлдің сабағы мен жапырақтарын тоқу 1
Ірі моншақтан себет тоқу
14 Себеттің тоқылу жолын түсіндіру, қажетті материалдарды байындау. 1
15 Себеттің үлгісін сызып алу. 1
16 Себеттің түбін тоқу. 1
17 Себеттің жиектері мен тұтқасын тоқу. 1
ІІІ тоқсан (10-сағат)
Ірі моншақтан қобдиша жасау
18 Қобдишаның жасалу жолын түсіндіру және моншақпен леска дайындау. 1
19 Қобдишаның үлгісін сызу. 1
20 Қобдишанаң түбін тоқу 1
21 Қобдишанаң жиектерін тоқу 1
22 Қобдишанаң қақпағын тоқып безендіру 1
Ірі моншақтан кәмпитсалғыш жасау
23 Кәмпир салғыш жасаужолын тусіндіру. 1
24 Кәмпит салғыштың үлгісін сызу. 1
25 Кәмпит салғыштың түбін тоқу. 1
26 Кәмпит салғыштың жиегін тоқу 1
27 Кәмпит салғыштың жиегін иректеп тоқу. 1
IV тоқсан (8-сағат)
IV тарау. Майда моншақтан «Галустук» алқасын тоқу (5сағат)
28 Алқаның тоқылу жолдарын түсіндіру. 1
29 Алқаның сызба нұсқасын сызу 1
30 Алқаның ортанғы түйінін тоқу 1
31 Алқаның астынғы бөлігін тоқу 1
32 Алқаның бауын тоқып, ілгек жасау 1
33 Сабақты қортындылау (Тест алу) 1
34 Көрме ұйымдастыру. 1
Барлығы 34 сағат
1-сабақ
Сабақтың тақырыбы:Бисердің шығу тарихымен таныстыру.
Сабақтың мақсаты: - оқушыларға бисердің шығу тарихымен таныстыра отырыа және ірі
моншақтан бұйым жасау, моншақпен
кестелеп тігу әдістерін меңгету .
-Өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастырып, шығармашылық
қабілетін дамыту.
-Оқушыларды төзімділікке,әдемілікке,ұқыптылыққа, бастаған ісін
толық аяқтауға, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: моншақтан жасалған бұйымдардың суреттері мен үлгілері.
І. Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру, оқушыларды түгендеу)
ІІ. Жаңа сабақ
Бисердің шығу тарихы: Бисер өнері – ертеден таралып, танылып келе жатқан, әшекей бұйымдар дайындаудың бір түрі. Бисермен жай суреттерден бастап өте күрделі түрлі-түсті жұмыстар жасауға болады. Қолдан жасалған бисер моншақтары Ресейде, шет елдерде өте жоғары бағаланады. Қазіргі кезде халық шығармашылығының осы түрі жаңа өрлеу үстінде, дамудың сатысында.
Бисер өнері өте нәзіктікті, әдемілікті, шыдамдылықты және фантазия мен шеберлікті талап етеді. Барлық қолөнер сияқты бисердің де тарихы бар. Бисердің шығу тарихы әйнектің пайда болуымен тікелей байланысты. Әйнектің қашан пайда болғанынан әлі күнге дейін дерек жоқ. Дегенмен әйнекті пайдаланудың ең алғаш құпиясын Финикия елі ашқан деген аңыз бар. Бұл аңызда Финикиялық көпестер әлемді кезіп жүр, Сирияға тоқталады. Өздеріне азық дайындау мақсатымен отқа қазан қою үшін аралдан үлкен тас іздейді. Ешнәрсе таппаған олар кемедегі селитраның (натрий қосындыларының) үлкен бөлігін пайдаланады. Жалынның ыстық температурасынан селитра еріп, өзен құмына араласып, сұйық әйнек болып аққан екен. Осылай ма, жоқ әлде басқа тәсілмен бе, әйтеуір әйнек дүниеге келген. Бірақ Финикиялық көпестердің бүкіл Жерорта теңізінің бойындағы халыққа әйнектен жасалған бұйымдар сатқандығы белгілі.
Кейбір деректер бойынша әйнектің Отаны ежелгі Египет болған. Әйнектен жасалған моншақтар, амулет, ыдыс-аяқтар біздің заманымызға дейін VI ғасыр ескерткіштерінен табылған. Әйнекті массаға кобальт, мыс, марганец қосу арқылы египеттіктер көгілдір, жасыл, алқызыл түсті әйнек алған, мұндай әшекейлерді еркектер де, әйелдер де ақ түсті киімдеріне таққан деседі. Ең алғашқы «бисер» атауы дәл осы Египет елімен байланысты. Оның атауы арабтың «Буера» немесе «Бусер» деген сөзінен шыққан (жалған маржан). Рим империясы Египет елін басып алғанда, әйнек өнімдері Рим еліне өтіп, империя құлағаннан кейін Византияға өтеді. Ал Константинопольды түрік жауынгерлері жаулап алған соң, әйнек өндіруші шеберлер жан-жаққа тарап, әлемге бисер атауы мәлім бола бастайды. Нақ осы кезде бисерді бұйымдар жасау, әйелдерге арналған сәндік киімдерге жапсырылған немесе түрлі оюлармен әшекейленген киімдер пайда бола бастайды. Бұйымды ұзақ пайдалану үшін оны мықты жіппен тоқыған. Бисермен қазақтың ою-өрнектері негізінде сәнді әшекейлерде жасауға болады.
Жаңа сөздер:
Бисер – ұсақ моншақтарға берілетін жалпы түсінік.
Стеклярус – ұзындығы 3 мм. түтікше тәріздес сумоншақ түрлері.
Фурнитура – қосымша көмекші материалдар (түйме, ілгек, жіптер, қапсырма)
Композиция – бірнеше заттың көркем жиынтығы және құрастыру.
ІІІ. Сабақты қортындылау.
Қолөнерді насихаттау
VI. Үйге тапсырма.
2-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен
танысу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды моншақ түрлерімен таныстыра отырып, кестелеп тігу
тігіс
түрлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Сәндк қолөнерге қызығушылығын арттыру, эстетикалық талғамын
дамыту.
Тәрбиелігі: Өз бетінше жұмыс жасауға, өнерді бағалауға, ұқыптылыққа
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі : Түсіндіру
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері.
Көрнекіліктер: Мншақ түрлері , моншақпен кестеленген тігіс түрлерінің суреттері.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Жаңа сабақ
Сән үлгілерінің соңғы журналдары сумрншақпен дайындалып әшекейленген бұйымдардың соңғы уақытта мол сұранысқа ие болғанын айтады. Ең оңай тәсілі су моншақпен кестелеу. Бұйымның сыртқы бинесі орындау шеберлігіне байланысты. Формалардың, суреттердің және орындалу техникасының өзара үйлесімділігі-бұл өздеріңді тануға көмектесетін іс.
Ең бастысы - қолданып көруден қорқпау, шыдамды болу және мақсатты көре білу.
Біз алдағы сабақта моншақпен немесе бисермен кестелеу түрлерін өтетін боламыз.
Моншақпен кестелеу тігіс түрлері.
1. Жалғыз моншақты бекіту.
2. Ине алға тігісі.
3. Сырып тігу тігісі.
4. Өсімдік сабағы тәрізді тігіс.
5. Екі жақты ине алға тігісі.
6. Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс.
7. Монастырь тігісі.
ІІІ. Сабақты қортындылау.
Моншақ түрлерін еске түсіре отырып сабақты қортындылау.
VI. Үйге тапсырма.
3-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Жалғыз моншақты бекіту
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, жалғыз
моншақты бекіту жолын түсіндіріп көрсету.
Дамытушылық; Оқушылардың шығармашылығын, қолөнер шеберлігін,
ұйымдастырушылық қабілетін, олардың еңбекке қызығушылығын арттыру,
ой-қиялдарын дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды қолөнердің жаңа түрлеріне қызықтыру, эстетикалық
талғамға,,іскерлікке, бастаған ісін аяқтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар: Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Жалғыз моншақты бекіту: Моншақты матаға ине шаншымдар арқылы, сол сияқты үстінен өлшемі кішкентай бір бисерді қойып шағын бағанша жасап қадауға болады. Түстері де әртүрлі, өлшемдері де әртүрлі моншақтарды бір-бірден немесе біріне-бірін жақын қадағанда өте әдемі көрінеді. Оларды металдан жасалған фигуралардың ішіне салып, қарама қарсы түсті моншақтарды контурдың ішіне немесе селдірматаға шым-шытырық етіп тізіп, кестеде анық із қалдыруға болады.
Қазіргі кезде бисермен кетеленген бұйымдар әйелдерге арналған сәндік киімдерге жапсырылған немесе түрлі оюлармен әшекейленген киімдер,аяқкиімдер,сөмкелер жиі кездесуде. Мықты болу үшін жібек жіппен немесе лескімен кестеленеді.
Жұмысты бастамас бұрын техника қауіпсіздігі ережесін еске түсіру.
1.Инені аузыңа салмау керек
2.Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
3.Инені кез келген жерге қадауға болмайды.
4.Бисерлер шашылып қалмас үшін олардықорапшада ұстаған жөн.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Қорта келгенде жұмыстың жасалуында біліктілікті, білімділікті, нәзіктілікті, қиал мен шеберлікті талап етуін қадағалау. Оқушылардың жұмысын бағалау.
IV. Үйге тапсырма беру.
4-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: «Ине алға» тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, «Ине алға»
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып,
ой- қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
«Ине алға» тігісі: Бұл тігіс бисермен әшекейлеуге болады . Инені матаның оң жағына шығарып, оған бисер өткізеді. Ине шаншым жасап, инені матаның терістеме жағына өткізеді, мата бетіне қайта шығарып, екінші бисер өткізеді. Осылай қайталана береді. Инені тартып моншақтарды нығыздай түсуге болады.
Жұмысты бастамас бұрын техника қауіпсіздігі ережесін еске түсіру.
1.Инені аузыңа салмау керек
2.Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
3.Инені кез келген жерге қадауға болмайды.
4.Бисерлер шашылып қалмас үшін олардықорапшада ұстаған жөн.
Кестелеу үшін көлемдері бірдей шағын тесіктері бар сумоншақ пен стеклярус таңдап алған жөн. Кестелеу техникасы өте қарапайым, дегенмен төзімділік пен дағды, икемді талап етеді. Басты шарт-сумоншақтар кестелеу кезінде бірыңғай бағытта түзу орналасу керек.
ІІІ. Сабақты қортындылау:
Қорта келгенде жұмыстың жасалуында біліктілікті, білімділікті, нәзіктілікті, қиал мен шеберлікті талап етуін қадағалау. Оқушылардың жұмысын бағалау.
IV. Үйге тапсырма беру
5-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Сырып тігу тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, Сырып тігу
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып,
ой- қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген сырып тігу тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Сырып тігу тігісі:Орындалуына қарай бұл «Ине алға» тігісіне ұқсас. Тігу кезінде моншақтар арасын түрлендіруге болады. Егер кестеге қаттылық беру керек болса, сондай-ақ түзу немесе тегіс бұралмалы
Сырып тігу тігісі
Қатаң сырып тігу тігісі
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
6-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік сабағы тәрізді тігіс
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, Сырып тігу
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-
қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін
толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген өсімдік сабағы тәрізді тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Өсімдік сабағы тәрізді тігіс Бұл тәсілде кесте тігісі қатаңлау болады. Екі бисерді қатар өткізіп, инені матаның терістеме жағына екінші бисердің жанынан өткізеді. Инені бірінші және екінші бисердің арасынан өң жағына шығарып, екінші бисердің тесігінен өткізеді. Үшінші бисерді алып, тағы инені матаның терістеме жағына, осы бисердің жанынан өткізеді. Осылай қалған ұзындықтарды қалағанша жалғастыраберуге болады.
Сонымен қатар біз «Арка» тігісінде орындап көрейік . Бүл тігіс алдыңғы тігіске ұқсас, тек инеге екі немесе төрт бисер тізіп алады. Мұндай тігімде бисерлер біраз еркін орналасады, кесте онша қатаң болмайды. Арка тігісі қатаң болуы үшін бір моншаққа емес, бірденекі, үш моншаққа кері бағытта инешаншым жасап отыруы керек.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
7-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Екі жақты ине алға тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, е
кі жақты ине алға тігісі жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. :. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген Екі жақты ине алға тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
1.Екі жақты ине алға тігісі. Бұл тігіс ине алға тігісіне ұқсас, айырмашылығы терістеме жағынан да инешаншымдарға бисер өткізіледі.
2.Екі жақты «вприкрет» тігісі. Бисер тізбегін матаға қосып тігетін жіпке терістеме жағынан бисер тізеді, Содан киін инені өң жағына шығарады, бисер тізбегін матаға тігеді, қайтадан инені матаның терістеме жағына өткізіп биср өткізеді.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
8-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, өсімдік
сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық: Оқушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-
қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Бұл тігіс өсімдік сабағы тәрізді тігімнен және тігім тігісінен тұрады. Бұл тәсілмен тіккенде кесте қатаң болады.
2. Өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс әдісіне ұқсас тігістің бір түрі Стекляруспен кестелеу. Бұл тігісте матаға инені алға қарай және инені артынан бір немесе бірнеше қатарларға орналастарады. Гүлдер, ағаш жапырақтарын кестелеу барысында қолданылады.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
9-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: «Монастырь» тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, «Монстырь» тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық: Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. :. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген Монастырь тігіснің суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
«Монастырь» тігісі әрбір инешаншымға өң жағынан бір бисерден өткізіп, диагональды инешаншым жасалады да, инені бисерге жақын жерден терістеме жағына өткізеді. Терістеме жағынан тік инешаншым жасалады да, жіпті тағы да өң жағынан шығарады және диагональ инешаншым жасайды, бисермен тоқу осылай жалғаса береді. Осылай өң жағында тізілген бисерлермен диогналь инешаншымдар, ал терістеме жағында тік инешаншымдар болады.
Енді осымен қатар торлау тігісін тігсін тігіп шығайық. Бұл тігіс қарапайым торлау тігісі сияқты орындалады. Әрбір жоғары ілмекке бисер өткізіледі. Бисерді қандай тігіске болса да тізіп тігуге болады.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Кестелеп тіккен
р/с
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
Мерзімі
І тоқсан (9-сағат)
1 Бисердің шығу тарихымен таныстыру 1
2 Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен танысу. 1
Моншақпен кестелеп тігу тігіс түрлері
3 Жалғыз моншақты бекіту 1
4 «Ине алга» тігісі 1
5 Сырыа тігу тігісі 1
6 Өсімдік сабағы тәрізді тігіс 1
7 Екі жақты ине «алға» тігісі 1
8 Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс 1
9 «Монстрь» тігісі 1
ІІ тоқсан (7-сағат)
Ірі моншақтант гүл тоқу
10 Гүлдің тоқылу жолын түсіндіру. 1
11 Гүлдің үлгісін сызу 1
12 Гүлдің күлтесін тоқу 1
13 Гүлдің сабағы мен жапырақтарын тоқу 1
Ірі моншақтан себет тоқу
14 Себеттің тоқылу жолын түсіндіру, қажетті материалдарды байындау. 1
15 Себеттің үлгісін сызып алу. 1
16 Себеттің түбін тоқу. 1
17 Себеттің жиектері мен тұтқасын тоқу. 1
ІІІ тоқсан (10-сағат)
Ірі моншақтан қобдиша жасау
18 Қобдишаның жасалу жолын түсіндіру және моншақпен леска дайындау. 1
19 Қобдишаның үлгісін сызу. 1
20 Қобдишанаң түбін тоқу 1
21 Қобдишанаң жиектерін тоқу 1
22 Қобдишанаң қақпағын тоқып безендіру 1
Майда моншақтан «Галустук» алқасын тоқу
23 Алқаның тоқылу жолдарын түсіндіру. 1
24 Алқаның сызба нұсқасын сызу 1
25 Алқаның ортанғы түйінін тоқу 1
26 Алқаның астынғы бөлігін тоқу 1
27 Алқаның бауын тоқып, ілгек жасау 1
IV тоқсан (8-сағат)
Ірі моншақтан кәмпитсалғыш жасау
28 Кәмпир салғыш жасаужолын тусіндіру. 1
29 Кәмпит салғыштың үлгісін сызу. 1
30 Кәмпит салғыштың түбін тоқу. 1
31 Кәмпит салғыштың жиегін тоқу 1
32 Кәмпит салғыштың жиегін иректеп тоқу. 1
33 Сабақты қортындылау (Тест алу) 1
34 Көрме ұйымдастыру. 1
Барлығы 34 сағат
«Сәндік қолданбалы өнері» үйірме курсы бойынша 4-сыныпқа арналған тақырыптық күнтізбелік жоспары. Барлығы-34 сағат, аптасына-1 сағат
р/с Сабақтың тақырыбы Сағат саны
Мерзімі
І тоқсан (9-сағат)
І тарау. Кіріспе сабақ (2 сағат)
1 Бисердің шығу тарихымен таныстыру 1
2 Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен танысу. 1
ІІ тарау. Моншақпен кестелеп тігу тігіс түрлері
3 Жалғыз моншақты бекіту 1
4 «Ине алга» тігісі 1
5 Сырыа тігу тігісі 1
6 Өсімдік сабағы тәрізді тігіс 1
7 Екі жақты ине «алға» тігісі 1
8 Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс 1
9 «Монстрь» тігісі 1
ІІ тоқсан (7-сағат)
ІІІ тарау:Ірі моншақтант гүл тоқу (18 сағат)
10 Гүлдің тоқылу жолын түсіндіру. 1
11 Гүлдің үлгісін сызу 1
12 Гүлдің күлтесін тоқу 1
13 Гүлдің сабағы мен жапырақтарын тоқу 1
Ірі моншақтан себет тоқу
14 Себеттің тоқылу жолын түсіндіру, қажетті материалдарды байындау. 1
15 Себеттің үлгісін сызып алу. 1
16 Себеттің түбін тоқу. 1
17 Себеттің жиектері мен тұтқасын тоқу. 1
ІІІ тоқсан (10-сағат)
Ірі моншақтан қобдиша жасау
18 Қобдишаның жасалу жолын түсіндіру және моншақпен леска дайындау. 1
19 Қобдишаның үлгісін сызу. 1
20 Қобдишанаң түбін тоқу 1
21 Қобдишанаң жиектерін тоқу 1
22 Қобдишанаң қақпағын тоқып безендіру 1
Ірі моншақтан кәмпитсалғыш жасау
23 Кәмпир салғыш жасаужолын тусіндіру. 1
24 Кәмпит салғыштың үлгісін сызу. 1
25 Кәмпит салғыштың түбін тоқу. 1
26 Кәмпит салғыштың жиегін тоқу 1
27 Кәмпит салғыштың жиегін иректеп тоқу. 1
IV тоқсан (8-сағат)
IV тарау. Майда моншақтан «Галустук» алқасын тоқу (5сағат)
28 Алқаның тоқылу жолдарын түсіндіру. 1
29 Алқаның сызба нұсқасын сызу 1
30 Алқаның ортанғы түйінін тоқу 1
31 Алқаның астынғы бөлігін тоқу 1
32 Алқаның бауын тоқып, ілгек жасау 1
33 Сабақты қортындылау (Тест алу) 1
34 Көрме ұйымдастыру. 1
Барлығы 34 сағат
1-сабақ
Сабақтың тақырыбы:Бисердің шығу тарихымен таныстыру.
Сабақтың мақсаты: - оқушыларға бисердің шығу тарихымен таныстыра отырыа және ірі
моншақтан бұйым жасау, моншақпен
кестелеп тігу әдістерін меңгету .
-Өз бетінше жұмыс істеу дағдысын қалыптастырып, шығармашылық
қабілетін дамыту.
-Оқушыларды төзімділікке,әдемілікке,ұқыптылыққа, бастаған ісін
толық аяқтауға, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап
Сабақтың көрнекілігі: моншақтан жасалған бұйымдардың суреттері мен үлгілері.
І. Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру, оқушыларды түгендеу)
ІІ. Жаңа сабақ
Бисердің шығу тарихы: Бисер өнері – ертеден таралып, танылып келе жатқан, әшекей бұйымдар дайындаудың бір түрі. Бисермен жай суреттерден бастап өте күрделі түрлі-түсті жұмыстар жасауға болады. Қолдан жасалған бисер моншақтары Ресейде, шет елдерде өте жоғары бағаланады. Қазіргі кезде халық шығармашылығының осы түрі жаңа өрлеу үстінде, дамудың сатысында.
Бисер өнері өте нәзіктікті, әдемілікті, шыдамдылықты және фантазия мен шеберлікті талап етеді. Барлық қолөнер сияқты бисердің де тарихы бар. Бисердің шығу тарихы әйнектің пайда болуымен тікелей байланысты. Әйнектің қашан пайда болғанынан әлі күнге дейін дерек жоқ. Дегенмен әйнекті пайдаланудың ең алғаш құпиясын Финикия елі ашқан деген аңыз бар. Бұл аңызда Финикиялық көпестер әлемді кезіп жүр, Сирияға тоқталады. Өздеріне азық дайындау мақсатымен отқа қазан қою үшін аралдан үлкен тас іздейді. Ешнәрсе таппаған олар кемедегі селитраның (натрий қосындыларының) үлкен бөлігін пайдаланады. Жалынның ыстық температурасынан селитра еріп, өзен құмына араласып, сұйық әйнек болып аққан екен. Осылай ма, жоқ әлде басқа тәсілмен бе, әйтеуір әйнек дүниеге келген. Бірақ Финикиялық көпестердің бүкіл Жерорта теңізінің бойындағы халыққа әйнектен жасалған бұйымдар сатқандығы белгілі.
Кейбір деректер бойынша әйнектің Отаны ежелгі Египет болған. Әйнектен жасалған моншақтар, амулет, ыдыс-аяқтар біздің заманымызға дейін VI ғасыр ескерткіштерінен табылған. Әйнекті массаға кобальт, мыс, марганец қосу арқылы египеттіктер көгілдір, жасыл, алқызыл түсті әйнек алған, мұндай әшекейлерді еркектер де, әйелдер де ақ түсті киімдеріне таққан деседі. Ең алғашқы «бисер» атауы дәл осы Египет елімен байланысты. Оның атауы арабтың «Буера» немесе «Бусер» деген сөзінен шыққан (жалған маржан). Рим империясы Египет елін басып алғанда, әйнек өнімдері Рим еліне өтіп, империя құлағаннан кейін Византияға өтеді. Ал Константинопольды түрік жауынгерлері жаулап алған соң, әйнек өндіруші шеберлер жан-жаққа тарап, әлемге бисер атауы мәлім бола бастайды. Нақ осы кезде бисерді бұйымдар жасау, әйелдерге арналған сәндік киімдерге жапсырылған немесе түрлі оюлармен әшекейленген киімдер пайда бола бастайды. Бұйымды ұзақ пайдалану үшін оны мықты жіппен тоқыған. Бисермен қазақтың ою-өрнектері негізінде сәнді әшекейлерде жасауға болады.
Жаңа сөздер:
Бисер – ұсақ моншақтарға берілетін жалпы түсінік.
Стеклярус – ұзындығы 3 мм. түтікше тәріздес сумоншақ түрлері.
Фурнитура – қосымша көмекші материалдар (түйме, ілгек, жіптер, қапсырма)
Композиция – бірнеше заттың көркем жиынтығы және құрастыру.
ІІІ. Сабақты қортындылау.
Қолөнерді насихаттау
VI. Үйге тапсырма.
2-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Мошақ түрлерімен және моншақпен кестелеп тігу әдістерімен
танысу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды моншақ түрлерімен таныстыра отырып, кестелеп тігу
тігіс
түрлерімен таныстыру.
Дамытушылық: Сәндк қолөнерге қызығушылығын арттыру, эстетикалық талғамын
дамыту.
Тәрбиелігі: Өз бетінше жұмыс жасауға, өнерді бағалауға, ұқыптылыққа
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі : Түсіндіру
Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері.
Көрнекіліктер: Мншақ түрлері , моншақпен кестеленген тігіс түрлерінің суреттері.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Жаңа сабақ
Сән үлгілерінің соңғы журналдары сумрншақпен дайындалып әшекейленген бұйымдардың соңғы уақытта мол сұранысқа ие болғанын айтады. Ең оңай тәсілі су моншақпен кестелеу. Бұйымның сыртқы бинесі орындау шеберлігіне байланысты. Формалардың, суреттердің және орындалу техникасының өзара үйлесімділігі-бұл өздеріңді тануға көмектесетін іс.
Ең бастысы - қолданып көруден қорқпау, шыдамды болу және мақсатты көре білу.
Біз алдағы сабақта моншақпен немесе бисермен кестелеу түрлерін өтетін боламыз.
Моншақпен кестелеу тігіс түрлері.
1. Жалғыз моншақты бекіту.
2. Ине алға тігісі.
3. Сырып тігу тігісі.
4. Өсімдік сабағы тәрізді тігіс.
5. Екі жақты ине алға тігісі.
6. Өсімдік сабағы тәрізді тігісті екі жақты тігіс.
7. Монастырь тігісі.
ІІІ. Сабақты қортындылау.
Моншақ түрлерін еске түсіре отырып сабақты қортындылау.
VI. Үйге тапсырма.
3-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Жалғыз моншақты бекіту
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, жалғыз
моншақты бекіту жолын түсіндіріп көрсету.
Дамытушылық; Оқушылардың шығармашылығын, қолөнер шеберлігін,
ұйымдастырушылық қабілетін, олардың еңбекке қызығушылығын арттыру,
ой-қиялдарын дамыту.
Тәрбиелігі: Оқушыларды қолөнердің жаңа түрлеріне қызықтыру, эстетикалық
талғамға,,іскерлікке, бастаған ісін аяқтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар: Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Жалғыз моншақты бекіту: Моншақты матаға ине шаншымдар арқылы, сол сияқты үстінен өлшемі кішкентай бір бисерді қойып шағын бағанша жасап қадауға болады. Түстері де әртүрлі, өлшемдері де әртүрлі моншақтарды бір-бірден немесе біріне-бірін жақын қадағанда өте әдемі көрінеді. Оларды металдан жасалған фигуралардың ішіне салып, қарама қарсы түсті моншақтарды контурдың ішіне немесе селдірматаға шым-шытырық етіп тізіп, кестеде анық із қалдыруға болады.
Қазіргі кезде бисермен кетеленген бұйымдар әйелдерге арналған сәндік киімдерге жапсырылған немесе түрлі оюлармен әшекейленген киімдер,аяқкиімдер,сөмкелер жиі кездесуде. Мықты болу үшін жібек жіппен немесе лескімен кестеленеді.
Жұмысты бастамас бұрын техника қауіпсіздігі ережесін еске түсіру.
1.Инені аузыңа салмау керек
2.Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
3.Инені кез келген жерге қадауға болмайды.
4.Бисерлер шашылып қалмас үшін олардықорапшада ұстаған жөн.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Қорта келгенде жұмыстың жасалуында біліктілікті, білімділікті, нәзіктілікті, қиал мен шеберлікті талап етуін қадағалау. Оқушылардың жұмысын бағалау.
IV. Үйге тапсырма беру.
4-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: «Ине алға» тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, «Ине алға»
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып,
ой- қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
«Ине алға» тігісі: Бұл тігіс бисермен әшекейлеуге болады . Инені матаның оң жағына шығарып, оған бисер өткізеді. Ине шаншым жасап, инені матаның терістеме жағына өткізеді, мата бетіне қайта шығарып, екінші бисер өткізеді. Осылай қайталана береді. Инені тартып моншақтарды нығыздай түсуге болады.
Жұмысты бастамас бұрын техника қауіпсіздігі ережесін еске түсіру.
1.Инені аузыңа салмау керек
2.Тот басқан инемен жұмыс жасауға болмайды.
3.Инені кез келген жерге қадауға болмайды.
4.Бисерлер шашылып қалмас үшін олардықорапшада ұстаған жөн.
Кестелеу үшін көлемдері бірдей шағын тесіктері бар сумоншақ пен стеклярус таңдап алған жөн. Кестелеу техникасы өте қарапайым, дегенмен төзімділік пен дағды, икемді талап етеді. Басты шарт-сумоншақтар кестелеу кезінде бірыңғай бағытта түзу орналасу керек.
ІІІ. Сабақты қортындылау:
Қорта келгенде жұмыстың жасалуында біліктілікті, білімділікті, нәзіктілікті, қиал мен шеберлікті талап етуін қадағалау. Оқушылардың жұмысын бағалау.
IV. Үйге тапсырма беру
5-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Сырып тігу тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, Сырып тігу
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып,
ой- қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген сырып тігу тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Сырып тігу тігісі:Орындалуына қарай бұл «Ине алға» тігісіне ұқсас. Тігу кезінде моншақтар арасын түрлендіруге болады. Егер кестеге қаттылық беру керек болса, сондай-ақ түзу немесе тегіс бұралмалы
Сырып тігу тігісі
Қатаң сырып тігу тігісі
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
6-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік сабағы тәрізді тігіс
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, Сырып тігу
тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-
қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін
толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әлһдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген өсімдік сабағы тәрізді тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Өсімдік сабағы тәрізді тігіс Бұл тәсілде кесте тігісі қатаңлау болады. Екі бисерді қатар өткізіп, инені матаның терістеме жағына екінші бисердің жанынан өткізеді. Инені бірінші және екінші бисердің арасынан өң жағына шығарып, екінші бисердің тесігінен өткізеді. Үшінші бисерді алып, тағы инені матаның терістеме жағына, осы бисердің жанынан өткізеді. Осылай қалған ұзындықтарды қалағанша жалғастыраберуге болады.
Сонымен қатар біз «Арка» тігісінде орындап көрейік . Бүл тігіс алдыңғы тігіске ұқсас, тек инеге екі немесе төрт бисер тізіп алады. Мұндай тігімде бисерлер біраз еркін орналасады, кесте онша қатаң болмайды. Арка тігісі қатаң болуы үшін бір моншаққа емес, бірденекі, үш моншаққа кері бағытта инешаншым жасап отыруы керек.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
7-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Екі жақты ине алға тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, е
кі жақты ине алға тігісі жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық; Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. :. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген Екі жақты ине алға тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
1.Екі жақты ине алға тігісі. Бұл тігіс ине алға тігісіне ұқсас, айырмашылығы терістеме жағынан да инешаншымдарға бисер өткізіледі.
2.Екі жақты «вприкрет» тігісі. Бисер тізбегін матаға қосып тігетін жіпке терістеме жағынан бисер тізеді, Содан киін инені өң жағына шығарады, бисер тізбегін матаға тігеді, қайтадан инені матаның терістеме жағына өткізіп биср өткізеді.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
8-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, өсімдік
сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық: Оқушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-
қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі: Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс
түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
Бұл тігіс өсімдік сабағы тәрізді тігімнен және тігім тігісінен тұрады. Бұл тәсілмен тіккенде кесте қатаң болады.
2. Өсімдік сабағы тәрізді тігімді екі жақты тігіс әдісіне ұқсас тігістің бір түрі Стекляруспен кестелеу. Бұл тігісте матаға инені алға қарай және инені артынан бір немесе бірнеше қатарларға орналастарады. Гүлдер, ағаш жапырақтарын кестелеу барысында қолданылады.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
. Кестелеп тіккен тігістерін қадағалау
IV. Үйге тапсырма беру.
9-сабақ.
Сабақтың тақырыбы: «Монастырь» тігісі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың моншақты кестелеудегі білімін жүйелендіру, «Монстырь» тігісінің жолын түсіндіріп көрсету
Дамытушылық: Оұушылардың моншақты кестелеп тігудегі шеберліктерін арттырып, ой-қиялдарын дамыту
Тәрбиелігі:. :. Оқушыларды моншақпен кестелеп тігу өнеріне қызықтыру, тігіс түрлерін толық меңгерту, моншақ кестеленгенде ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап ,түсіндіру
Сабақтың көрнекілігі: Моншақпен кестеленген Монастырь тігіснің суреттері.
Қажетті құрал – жабдықтар:. Әртүрлі моншақтар,ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
-Оқушылармен амандасу
-Оқушыларды түгендеу
-Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ.Жаңа сабақ.
«Монастырь» тігісі әрбір инешаншымға өң жағынан бір бисерден өткізіп, диагональды инешаншым жасалады да, инені бисерге жақын жерден терістеме жағына өткізеді. Терістеме жағынан тік инешаншым жасалады да, жіпті тағы да өң жағынан шығарады және диагональ инешаншым жасайды, бисермен тоқу осылай жалғаса береді. Осылай өң жағында тізілген бисерлермен диогналь инешаншымдар, ал терістеме жағында тік инешаншымдар болады.
Енді осымен қатар торлау тігісін тігсін тігіп шығайық. Бұл тігіс қарапайым торлау тігісі сияқты орындалады. Әрбір жоғары ілмекке бисер өткізіледі. Бисерді қандай тігіске болса да тізіп тігуге болады.
ІІІ.Сабақты қортындылау:
Кестелеп тіккен